iCHIP PROGRAMLAYICI

    İlk iş gününde  yapılan vinç kumandalarını incelendi. Uzaktan kumandalar alıcı ve vericiden oluşuyor. Alıcılar ve vericiler, diğer radyo sinyalden etkilenmemesi için her ikisi de aynı  kanal (CH) ve kimlikten (ID) oluşan bir sayı verilerek sağlanıyor. Bu kanal ve kimlik, alıcı ve vericiye bir EEPROM (iCHIP) tarafından sağlanıyor. iCHIP’ler harici olarak alıcı ve vericiye takılabiliyor. Bunun için iCHIP’ler öncesinde programlanması, kanal ve kimliklerin girilmesi gerekiyor. 20 iş günü süresince bu staj döneminde iCHIP’lerin programlanabildiği bir varolan bir sistemi geliştirdim.

    Sistem, kanal ve kimlik değerlerinin manuel olarak girilebildiği, ayrıca iCHIP’ler üzerinde bulunan barkoddan, barkod okuyucusu ile iCHIP’ler programlanabiliyor. Alıcıya ve vericiye ait iki adet iCHIP, programlayıcı üzerinde bulunan 2 adet slota yerleştirildikten sonra programlama, okuma yada silme işlemleri gerçekleştirilebilir.

     Sistemin çalışma prensibi akış diyagramında da verildiği gibi ilk olarak keypad’den veya barkod okuyucudan veri girişi yapılıyor. Ardından gelen veri kanal ve kimlik değerleri ayrıştırılıyor. Kanal ve kimlik değerleri iCHIP’lere yazılırken, herhangi bir başka EEPROM okuyucu bir sistem tarafından okunup anlamlı veri alamaması için ve değerlerin karşı tarafa doğru iletilip iletilmediğini teyit etmek için bu değerler  CRC yöntemi ile bir dizi işlemlerden geçmektedir. Ardından CRC dönüşümünden  oluşturulan değerin doğruluğu teyit ediliiyor. Doğru ise takılı olan slottaki  iCHIP’ler paralel olarak programlanıyor. Ardından program yeni veri girişi için bekliyor. Doğru değil ise, değerler değişkenlerden silinip program yeni veri girişi için bekliyor.

ŞİMDİ GELELİM BU SÜREÇTE NELER YAŞANDIĞINA….

    RS-232 

                       RS-232 konnektorüne sahip barkod okuyucudan data alınması için gerekli olan TTL devresi.                                            RS-232 TTL devresinin devre elemanlarının yerleştirilmiş hali.                                        Bu süreçte başarısızlıkla sonuçlanan başka bir RS-232 TTL devresi.    KEYPAD

         4×5 Keypad KiCad schematic görüntüsü.        4×5 Keypad PCB Layout görüntüsü.           4×5 Keypad prototipinin görüntüsü.                                 Barkod okuyucudan gelen verilerin ve keypad’den girilen verilerin yorumlanması.                                                                                         iCHIP Programlayıcısı devre kartının sanal görünümüiCHIP Programlayıcısı devre kartının hazırlanması (TOP).                                               iCHIP Programlayıcısı devre kartının hazırlanması (BOTTOM).dedergfe                                           iCHIP Programlayıcısı devre kartına devre elemanlarının montajı.    iCHIP Programlayıcısının tamamlanmış hali (TOP)                 iCHIP Programlayıcısının tamamlanmış hali (BOTTOM)                iCHIP Programlayıcısının tamamlanmış hali (1)                             iCHIP Programlayıcısının tamamlanmış hali (2)        iCHIP Programlayıcısının sanal kutu tasarımıiCHIP Programlayıcısının sanal kutu tasarımı

 iCHIP Programlayıcısının  kutu tasarımı çıktısıiCHIP Programlayıcısının son hali

 KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

MUSTAFA BAĞIR